пʼятниця, 28 лютого 2014 р.

Звернення Верховної Ради України до держав-гарантів безпеки України (постанови) 2014


Зміст сторінки:
  • Постанова Верховної Ради України Про Звернення Верховної Ради України до держав-гарантів відповідно до Меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї
  • Постанова Верховної Ради України Про Звернення Верховної Ради України до держав-гарантів безпеки України
  • Звернення Верховної Ради України до держав-гарантів безпеки України

Верховна Рада України;
Постанова від 28.02.2014 831-VII
Документ 831-18, поточна редакція -
Прийняття від 28.02.2014ПОСТАНОВА
Верховної Ради України

Про Звернення Верховної Ради України до держав-гарантів відповідно до Меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку зприєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї

В обмін на ядерне роззброєння України (добровільне знищення понад 2000 стратегічних ядерних боєзарядів, які Україна успадкувала від СРСР, та приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї як держави, що не володіє ядерною зброєю) Україна в Меморандумі про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (Будапештському меморандумі) від 1994 року отримала гарантії своєї безпеки.

Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки у Будапештському меморандумі, а Китайська Народна Республіка та Французька Республіка окремими заявами підтвердили Україні свої зобов’язання згідно з принципами Заключного акта Гельсінської наради з питань безпеки і співробітництва в Європі поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України.

Також держави-гаранти підтвердили свої зобов’язання утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України.

Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, Сполучені Штати Америки, Китайська Народна Республіка та Французька Республіка зобов’язалися утримуватися від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, і таким чином отримати будь-які переваги.

Держави-гаранти у Будапештському меморандумі також зобов’язалися проводити консультації у випадку виникнення ситуації, внаслідок якої постає питання стосовно їх зобов’язань.

У зв’язку з цим Верховна Рада України висловлює занепокоєння останніми подіями в Автономній Республіці Крим, у тому числі інформацією про можливе зовнішнє втручання, що стало б прямим порушенням зобов’язань згідно з Меморандумом.

Після того як Верховна Рада Автономної Республіки Крим 26 лютого 2014 року відмовилася розглядати сепаратистські ініціативи, збройне терористичне угруповання, яке діє під прапорами Російської Федерації, 27 лютого 2014 року захопило приміщення Верховної Ради Автономної Республіки Крим та Кабінету Міністрів Автономної Республіки Крим. 28 лютого 2014 року мали місце спроби захоплень невідомими озброєними бійцями аеропорту в місті Сімферополі та аеропорту Бельбек поблизу міста Севастополя на території Автономної Республіки Крим.

Крім того, Верховна Рада України висловлює стурбованість з приводу проведення цими ж днями Російською Федерацією масштабних військових навчань і передислокації військ у прикордонних з Україною регіонах.

Також протягом останнього часу мали місце непоодинокі випадки пересування бойової техніки Чорноморського флоту Російської Федерації територією України, які не погоджувалися з українською стороною.

Водночас численні дії Російської Федерації, зокрема створення штучних бар’єрів у двосторонній торгівлі з Україною, мають підстави кваліфікуватися як порушення пункту 3 Будапештського меморандуму, відповідно до якого держави-гаранти зобов’язалися утримуватися від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету.

У зв’язку з такими діями Верховна Рада України:

1. Вимагає від Російської Федерації припинити кроки, які мають ознаки зазіхань на державний суверенітет і територіальну цілісність України, у тому числі відмовитися від підтримки сепаратизму в Україні у будь-якій формі. Із свого боку Верховна Рада України наголошує, що всі громадянські права громадян України російської національності, гарантовані Конституцією України та міжнародними зобов’язаннями України, в тому числі мовні, є і будуть надалі повністю і неухильно дотримані в Україні.

2. Вимагає від усіх держав-гарантів відповідно до Будапештського меморандуму практичними діями підтвердити закріплені в Меморандумі зобов’язання згідно з принципами Заключного акта Гельсінської наради з питань безпеки і співробітництва в Європі поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, підтвердити зобов’язання утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України.

3. Вимагає від держав-гарантів відповідно до Будапештського меморандуму підтримати здійснення Радою Безпеки Організації Об’єднаних Націй моніторингу ситуації в окремих регіонах України, зокрема в Автономній Республіці Крим, як такої, що може становити загрозу міжнародному миру та безпеці. У разі її ескалації вимагає від держав-гарантів домагатися негайних дій з боку Ради Безпеки ООН з метою надання допомоги Україні як державі – учасниці Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, що не володіє ядерною зброєю, у тому числі з урахуванням попереднього розгляду цього питання, за результатами якого була прийнята заява Голови Ради Безпеки ООН від 20 липня 1993 року.

4. Запрошує до України спеціальні місії під егідою ОБСЄ та Ради Європи для перевірки належного дотримання прав громадян України всіх національностей і конфесій в Автономній Республіці Крим та інших регіонах України.

5. Звертається до Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй з пропозицією скликати засідання для розгляду зазначених проблем в контексті заяви Ради Безпеки ООН від 20 липня 1993 року.

6. Рекомендує МЗС України вжити заходів щодо задіяння механізму міжнародних консультацій із сторонами-підписантами Будапештського меморандуму для зняття напруги та відновлення атмосфери взаємної довіри.

Голова Верховної Ради України
О.ТУРЧИНОВ

м. Київ
28 лютого 2014 року
№ 831-VII


Верховна Рада України;
Постанова, Звернення від 11.03.2014 № 858-VII
Документ 858-18, чинний, поточна редакція -
Прийняття від 11.03.2014ПОСТАНОВА
Верховної Ради України

Про Звернення Верховної Ради України до
держав-гарантів безпеки України

Верховна Рада України постановляє:

1. Схвалити Звернення Верховної Ради України до держав-гарантів безпеки України (додається).

2. Голові Верховної Ради України направити текст Звернення Верховної Ради України до держав-гарантів безпеки України.

3. Ця Постанова набирає чинності з моменту її прийняття.

Голова Верховної Ради України
О.ТУРЧИНОВ

м. Київ
11 березня 2014 року
№ 858-VII


Додаток
до Постанови Верховної Ради України
від 11 березня 2014 року № 858-VIIЗВЕРНЕННЯ
Верховної Ради України до
держав-гарантів безпеки України

Упродовж останнього часу ситуація на території Автономної Республіки Крим продовжує різко погіршуватися внаслідок введення Збройних Сил Російської Федерації.

З огляду на гарантії безпеки, зафіксовані у Меморандумі про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (Будапештський меморандум), Верховна Рада України звертається до держав - сторін Будапештського меморандуму та міжнародних організацій із закликом вжити практичних заходів, спрямованих на забезпечення територіальної цілісності та безпеки України.

Верховна Рада України звертається до Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучених Штатів Америки як країн - учасниць Меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї з проханням виконати свої зобов’язання відповідно до його положень та застосувати всі можливі дипломатичні, політичні, економічні та військові заходи для негайного припинення агресії та збереження незалежності, суверенітету та існуючих кордонів України.

Верховна Рада України звертається до Російської Федерації згідно з положеннями Меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї із вимогою негайного виведення військ з території України та припинення агресії проти Української Держави та гарантування її територіальної цілісності та незалежності.

____________
http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/858-18
http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/831-18

Декларація Про боротьбу за звільнення України 2014 

МЗС РФ: «В ніч на 1 березня невідомими озброєними людьми, спрямованими з Києва, була зроблена спроба захоплення будівлі Міністерства внутрішніх справ Автономної Республіки Крим. В результаті віроломної провокації є постраждалі. Завдяки рішучим діям загонів самооборони спробі захоплення будівлі МВС вдалося запобігти. Останнє підтверджує прагнення відомих політичних кіл у Києві дестабілізувати ситуацію на півострові». Фото: UNIAN.UA

Немає коментарів: