понеділок, 31 березня 2014 р.

Звернення науковців-конституціоналістів та громадських експертів щодо конституційної реформи в Україні 2014


До Верховної Ради України
та громадянського суспільства


ЗВЕРНЕННЯ
щодо конституційної реформи в Україні

Ми, науковці-конституціоналісти та громадські експерти, не можемо залишатися осторонь процесу конституційної реформи, підготовка якої розпочалася в Україні, і вважаємо за необхідне звернутися із таким.

Ми переконані, що Україні потрібна конституційна реформа.

По-перше, це обумовлено необхідністю відновити легітимність Конституції. Чинний на сьогодні текст Конституції є результатом низки рішень, деякі з яких були прийняті з порушеннями процедури конституційних змін.

По-друге, враховуючи досвід дії Конституції та теперішню політичну ситуацію в Україні, є нагальною потреба вдосконалення конституційних положень, принаймні у трьох напрямках:
  • встановлення механізму державної влади, який би унеможливлював узурпацію влади будь-ким з вищих посадових осіб держави, і при цьому б забезпечував єдність державної політики. У Конституції потрібно належним чином втілити модель змішаної республіки. Це означає, що Кабінет Міністрів має цілісно формуватися парламентським шляхом і бути відповідальним лише перед Верховною Радою, водночас Президент має обиратися всенародно і бути наділеним вагомими повноваженнями;
  • забезпечення конституційних гарантій незалежності і професійності суддів та справедливого правосуддя. Для цього необхідно, насамперед, змінити порядок формування Вищої ради юстиції та порядок призначення суддів на посади, запровадити кваліфікаційний добір кандидатів у судді Конституційного Суду, привести статус прокуратури у відповідність до європейських стандартів та внести деякі інші зміни;
  • закладення конституційних основ для реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади. Повноваження щодо питань, які можливо та необхідно вирішувати на місцевому рівні, потрібно передати до компетенції фінансово та ресурсно спроможних органів місцевого самоврядування. Місцеві державні адміністрації не повинні бути виконавчими органами рад, але мають здійснювати нагляд за дотриманням законів органами місцевого самоврядування.

Ми наголошуємо на тому, що зміни до розділів I, III та XIII Конституції на сьогодні є недоцільними.

Ми вважаємо, що метою конституційної реформи є відновлення авторитету і юридичної цілісності Конституції, задля утвердження верховенства права та ефективного функціонування влади. Це залежить не лише від змісту конституційних змін, але й від способу здійснення реформи.

Процес конституційної реформи має викликати довіру у суспільства. Такої довіри не варто очікувати, якщо процес реформи справлятиме враження закритої від суспільства домовленості політиків.

Конституційна реформа має проводитися прозоро та відкрито, а також – професійно та в інтересах суспільства. Тому вона має готуватися політично незаангажованими фахівцями за участю політиків, а не навпаки.

Ми впевнені, що із підготовкою конституційної реформи не можна зволікати. Для розвитку Української держави необхідна Конституція, яка має суспільний авторитет, обмежує свавілля влади та забезпечує її служіння народу.

Законопроект про внесення змін до Конституції повинен бути підготовлений до президентських виборів в Україні 25 травня ц.р., щоб суспільство було свідомим того, які повноваження отримає майбутній Президент, а кандидати на пост Глави держави публічно взяли зобов’язання визнати такий обсяг повноважень у разі свого обрання. Це запобігатиме спробам маніпулювати конституційною реформою залежно від результатів президентських виборів.

З огляду на це і відчуваючи професійну та громадянську відповідальність, зобов’язуємось підготувати в найкоротші строки пропозиції щодо проекту Закону про внесення змін до Конституції України та представити його Верховній Раді України та всьому суспільству. При цьому ми готові до відкритої співпраці з усіма учасниками конституційного процесу.

Звернення підписали:

Бориславська О.М., доцент кафедри конституційного права юридичного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка, к.ю.н.
Василенко В.А., професор Національного університету «Києво-Могилянська академія», д.ю.н.
Головатий С.П., член Міжнародної асоціації конституційного права, д.ю.н.
Ключковський Ю.Б., президент Інституту виборчого права
Кириченко Ю.М., керівник проектів з конституційного права Центру політико-правових реформ
Когут І.О., голова ради Лабораторії законодавчих ініціатив [колишній член КАЯК]
Козюбра М.І., завідувач кафедри загальнотеоретичних та державно-правових наук Національного університету «Києво-Могилянська академія», д.ю.н.
Коле[і]сник В.П., професор кафедри конституційного права Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого, д.ю.н.
Коліушко І.Б., голова правління Центру політико-правових реформ [колишній член КАЯК]
Конончук С., експерт з конституційного права Українського незалежного центру політичних досліджень
Мелешевич А.А., декан факультету правничих наук Національного університету «Києво-Могилянська академія»
Петришин О.В., перший віце-президент Національної академії правових наук України, д.ю.н. [колишній член КАЯК]
Сироїд О., директор Правничої фундації
Ткачук А.Ф., директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства

31 березня 2014 року
http://www.ucipr.kiev.ua/publications/zvernennia-shchodo-konstitutciinoii-reformi-v-ukraiini
01 квітня 2014 року
http://pravo.org.ua/politicreformandconstitutionslaw/2011-12-14-18-24-53/1628-zvernennia-shchodo-konstytutsiinoi-reformy-v-ukraini.html
07 квітня 2014 року
http://www.pravo.org.ua/209-slaider-novyn/1640-zvernennya-shchodo-konstytutsiinoi-reformy-v-ukraini.html

Заява Координаційної ради Громадянської Асамблеї України з приводу теперішньої кризи та в зв’язку з проведенням круглого столу національної єдності 

http://www.mk.ru/merinov/

3 коментарі:

Вадим Мурачов сказав...

08.04.2014 | Игорь Колиушко:
Законопроект о внесении изменений
в Конституцию крайне необходимо
разработать до президентских выборов

До президентских выборов необходимо разработать хотя бы законопроект о внесении изменений в Конституцию Украины, чтобы хотя бы наметить полномочия и роль новоизбранного главы государства, считают эксперты.

"Законопроект о внесении изменений в Конституцию крайне необходимо и целесообразно внести до президентских выборов, чтобы новоизбранный президент не имел возможности писать этот законопроект под свою диктовку или как-то влиять на этот процесс. Чтобы мы, идя на выборы президента, уже имели ориентир, какие должны быть полномочия, роль главы государства", - заявил на пресс-конференции во вторник председатель правления Центра политико-правовых реформ Игорь Колиушко.

Он напомнил, что 4 марта Верховная Рада создала временную специальную комиссию для подготовки такого законопроекта. Комиссию возглавил народный депутат Руслан Князевич.

"Мы были удивлены, что это было сделано не в форме конституционной комиссии, куда включаются как представители парламентского корпуса, так и специалисты, представители других органов власти, регионов. А было сделано именно в формате специальной временной комиссии, куда по закону включаются только народные депутаты Украины", - подчеркнул И.Колиушко.

По его словам, когда в течение двух недель комиссия так и не приступила к работе, эксперты "стали бить на сполох" и написали обращение, в котором изложили свою обеспокоенность.

И.Колиушко сообщил, что состоялась встреча экспертов с Р.Князевичем, который заверил, что у комиссии "нет злого умысла", просто депутаты сейчас очень загружены.

В ходе этой встречи была достигнута договоренность о привлечении к работе над законопроектом специалистов и экспертов, которые подготовят к 15 апреля свои предложения.

В тоже время судья Конституционного суда в отставке Николай Козюбра констатировал, что Конституционная Ассамблея оказалась "ни политически, ни профессионально не готовой" к работе над проектом новой Конституции Украины.

По его мнению, для работы над законопроектом необходимо создать профессиональную рабочую группу.

"Естественно, завершить конституционный процесс до выборов президента не удастся – это возможно в лучшем случае осенью, если не помешают другие события в нашей стране", - сказал он.

http://interfax.com.ua/news/political/199628.html

Вадим Мурачов сказав...

16.04.2014 | Президент ПАСЕ:
новую Конституцию Украине нужно
принять до президентских выборов

Президент ПАСЕ Эн Брасер считает очень важным принятие новой Конституции до президентских выборов, назначенных на 25 мая.

Об этом президент Парламентской ассамблеи Совета Европы заявила в интервью Deutsche Welle.

В частности, на вопрос «Считаете ли вы, что проведение президентских выборов в Украине оказалось сейчас под угрозой срыва?», Брасер ответила:

«Вопрос в том, лежит ли за событиями в Украине определенная стратегия, которая заключается в отсрочке выборов. Сейчас некоторые силы утверждают, что нынешняя власть в Украине нелегитимна. Если Украина проведет выборы и получит общеизбранного президента, тогда никто уже не сможет обвинять власть в нелегитимности. Если же проведение выборов отодвинется, тогда этот аргумент можно будет использовать и дальше».

По мнению президента ПАСЕ, «сейчас важно, чтобы Верховная Рада смогла принять текст новой Конституции. Потому что если она этого не сделает сейчас, то после президентских выборов это будет сделать очень сложно.

Украинскому парламенту необходимо принять еще целый ряд законов, которые дали бы "зеленый" свет реформам. Совет Европы и Венецианская комиссия, в частности, готовы всячески этому содействовать. Украине нужна демократическая судебная система и эффективная борьба с коррупцией, без этого не удастся изменить текущую ситуацию. Необходимо сделать украинскую экономику привлекательной для иностранных инвестиций. Если экономическая ситуация будет ухудшаться, тогда люди будут оглядываться на Россию».

http://www.unian.net/politics/908423-prezident-pase-novuyu-konstitutsiyu-ukraine-nujno-prinyat-do-prezidentskih-vyiborov.html

Вадим Мурачов сказав...

29.04.2014 | Кабмін закликає
всі політичні сили підписати
проект Конституції до 25 травня

Уряд закликає всі політичні сили до 25 травня підписати підготовлений проект Конституції, щоб направити його до Венеціанської комісії та Конституційного Суду України.

Як передає кореспондент УНІАН, про це заявив на відкритому засіданні Верховної Ради у формі громадських слухань з питання обговорення внесення змін до Конституції прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.

За словами Яценюка, уряд “звертається до всіх політичних сил з тим, щоб до 25 травня був підписаний та погоджений текст нової редакції Конституції України”.

“Така нова редакція повинна бути направлена для висновків Венеціанській комісії та до Конституційного Суду України на предмет відповідності цієї редакції чинній Конституції України”, - сказав Яценюк.

Він наголосив, що в ці “складні і буремні часи для України нам нагально і вкрай потрібне єднання”. Яценюк підкреслив, що основна мета внесення змін до Конституції - “це не боротьба за владу, а розподіл влади”.

За словами прем’єра, саме тому повстала Україна, оскільки влада була сконцентрована в одних руках - президента України.

На переконання Яценюка, зміни до Конституції мають забезпечити баланс влади.
http://www.unian.ua/politics/912796-kabmin-zaklikae-vsi-politichni-sili-pidpisati-proekt-konstitutsiji-do-25-travnya.html